O "klasické" pozemní televizi

Po definitivním zrušení analogového vysílání se pro vysílání televizního signálu používají výhradně standard DVB-T a plánuje se zavedení standardu DVB-T2, jenž je v současnosti v ČR jen v zkušebním provozu.Nicméně je nutno s tímto standardem do budoucna počítat

Pro přenos se používá tzv. UHF pásmo, které vyžaduje ze strany antény odpovídající konstrukci antény i kabeláž, protože starší zelené kabely určené především pro VHF pásmo tehdy používáné analogové televize, mají naprosto nevhodné parametry pro UHF pásmo, mají značný útlum vlivem tzv. skin efektu viz. odstavec o společných anténách níže. Tento neduh umí naše firma kompenzovat převodem signálu do spodních hranic UHF pásma, kde staré rozvody nepředstavují už překážku, viz. společné antény. V případě nové montáže nebo snadného přístupu ke kabeláži lze kabelový rozvod vyměnit za nový a tím odpadne nutnost zabudovat do rozvodu další aktivní elektronické prkvy.

Digitální přenos má svá specifika, oproti analogovému přenosu netrpí na tzv. duchy a deformace, kdy např. obličej moderátora se ještě dvakrát jako fantom zobrazil přes obrazovku (mnozí pamatují) nebo na klasické zrnění. Pokud je však síla odraženého signálu na anténě moc vysoká, výpadek nebo degradace se taky projeví (avšak jako kostičkování) Díky samopravným funkcím dojde k vadám u "digitálu" až když je síla signálu a jeho kvalita neúměrně malá, mnohdy ještě toto oddáleno kvalitním televizorem nebo set top boxem, který má lepší elektroniku a umí si poradit i s horším signálem díky různým korekčním funkcím.

Digitální vysílání má však i své nedostatky, například. je náročnější na instalaci, vyžaduje často kompletní rekonstrukci rozvodu, nebo jeho modifikaci. V počátcích znamenalo i obměnu přijímačů nebo dokoupení set top boxů. V současnosti má "digitál" problémy s rušením mobilními sítěmi LTE/4G, které naše firma poslední dobou řeší asi nejčastěji, neboť každým dnem se zapíná nový a nový vysílač, takže nelze nikdy předem určit, zda se tento problém bude týkat i Vás. V případě aukcí a vydání licencí na vysílání LTE v UHF pásmu na dalších kmitočtech se může tento problem vyskytnout znovu a znovu.

Problematika společných televizních antén

Problémem  společných televizních antén (tzv.STA), jsou u většiny starších ať už obecních nebo družstevních domů STA rozvody (čili kabeláž). U převážné většiny domů jsou koaxiální rozvody tahané stoupačkou, přičemž jsou TV zásuvky řazeny průběžně za sebou. Navíc jsou koaxiální kabely již nevyhovující zvláště pro vysoké frekvence. Potom se může u některých rozvodů vlivem skin efektu vyskytnout problém s kvalitou signálu, který se projevuje rozpadem obrazu do kostiček, obraz i zvuk se zastavuje, může nastat i delší výpadek signálu při zhoršených příjmových podmínkách, např. v zimním období.

Z praxe mohu potvrdit, že díky rozmachu kabelové televize, IPTV a streamovaných přenosů přes internet, upadly v mnohých domech STA v zapomnění a chátrají, přestože spousta programů vysílaných "zdarma" lze naladit právě přes volně šířené pozemní přenosy a v panelových domech je zpravidla STA jediné řešení, jak takto sledovat TV a ušetřit si jeden pravidelný měsíční výdaj.

Řešením takovýchto problémů může být výměna koaxiálních kabelů a účastnických TV/R zásuvek.

Do určité míry může i pomoci zařízení pro převod kanálů do nižších frekvencí s menšími ztrátami signálu na vedení. Nejlepším řešením je nahradit staré stoupací vedení novým typem rozvodu který se dnes nejvíce používá (i u kabelových sítí) tzv. hvězdicový rozvod. U tohoto typu rozvodu jsou všechny koaxiální kabely vedeny od účastnických zásuvek do jednoho místa, v tomto případě rozvodnice STA, která je umístěna podle možností buď v suterénu, nebo v posledním patře.

 

Kontakt

Oldřich Matouš
U Sadu 2, Veleslavín
Praha 6

mobil: 736 642 437
IČO: 169 159 17

© 2023 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode